Żydowska Warszawa

Wybierzcie się z nami w podróż po jednej z najistotniejszych dla dziejów Polski i Warszawy historii – historii Żydów. Nasz kierowca przewodnik pokaże Wam miejsca związane z ich kulturą oraz opowie o wpływie ich wiekowej obecności na kształt dzisiejszej stolicy. 

O historii warszawskich Żydów mówi się najczęściej w kontekście zagłady i w oparciu o wojenną narrację. I trudno się temu dziwić. Należy też jednak pamiętać o tym, że choć mało jest w stolicy namacalnych pamiątek dokumentujących obecność Żydów w tym mieście, to przecież mieli oni ogromny wpływ nie tylko na to jak dzisiaj wygląda Warszawa, ale również poprzez wzajemne przenikanie się kultur także na język, kulinaria, zwyczaje zwykłych warszawiaków. 

Podczas wycieczki zatrzymacie się w miejscach, które są żywą pamiątką tego zapomnianego już świata. Dotkniecie zachowanych murów warszawskiego getta ukrytych w podwórkach kamienic, zobaczycie ranne domy pamiętające czasy żydowskiej zagłady, posłuchacie wzruszających opowieści o takich legendach jak Janusz Korczak, Władysław Szlengel, czy Adam Czerniaków. Zobaczycie słynną ulicę Chłodną stanowiącą granicę pomiędzy Małym i Dużym Gettem i pomnik przywodzący na myśl słynny „most westchnień”, który nad nią był zawieszony. Ta wycieczka to prawdziwy dotyk historii, który poczujecie na własnej skórze. Nie będą to historie łatwe, ale z pewnością zapamiętacie je na długo.