Żydowska Warszawa

Wybierzcie się z nami w podróż po jednej z najistotniejszych dla dziejów Polski i Warszawy historii – historii Żydów. Nasz kierowca przewodnik pokaże Wam miejsca związane z ich kulturą oraz opowie o wpływie ich wiekowej obecności na kształt dzisiejszej stolicy. 

O historii warszawskich Żydów mówi się najczęściej w kontekście zagłady i w oparciu o wojenną narrację. I trudno się temu dziwić. Należy też jednak pamiętać o tym, że choć mało jest w stolicy namacalnych pamiątek dokumentujących obecność Żydów w tym mieście, to przecież mieli oni ogromny wpływ nie tylko na to jak dzisiaj wygląda Warszawa, ale również poprzez wzajemne przenikanie się kultur także na język, kulinaria, zwyczaje zwykłych warszawiaków. Właśnie dlatego warto o tej obecności przypominać i pokazywać miejsca związane z kulturą żydowską.

Mimo że przed wojną piąta część miasta była zamieszkana przez ludność żydowskiego pochodzenia, dziś ciężko szukać reliktów tego świata. Teren żydowskiego getta utworzonego w czasie hitlerowskiej okupacji został po upadku powstania w getcie praktycznie zrównany z ziemią. Czy to znaczy, że takich pamiątek dziś nie odnajdziemy? Nic bardziej mylnego. Trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać, bo nie zawsze widoczne są one na pierwszy rzut oka, a przede wszystkim nie znajdują się w jednym miejscu i są po mieście rozrzucone.

To właśnie dlatego wycieczka „Żydowska Warszawa” jest tak często wybieraną przez przyjezdnych formą zwiedzania. Na pokładzie Fiata 125p możemy szybko i sprawnie przemieszczać się pomiędzy ważnymi dla tematyki tej wycieczki punktami, a wiedza naszych przewodników stanowi w tym względzie duże ułatwienie i interesujące uzupełnienie całości.

Podczas wycieczki zatrzymacie się w miejscach, które są żywą pamiątką tego zapomnianego już świata. Dotkniecie zachowanych murów warszawskiego getta ukrytych w podwórkach kamienic, zobaczycie ranne domy pamiętające czasy żydowskiej zagłady, posłuchacie wzruszających opowieści o takich legendach jak Janusz Korczak, Władysław Szlengel, Marysia Ajzensztadt, Roman Kramsztyk, czy Adam Czerniaków. Zobaczycie słynną ulicę Chłodną stanowiącą granicę pomiędzy Małym i Dużym Gettem i pomnik przywodzący na myśl słynny „most westchnień”, który nad nią był zawieszony. Ta wycieczka to prawdziwy dotyk historii, który poczujecie na własnej skórze. Nie będą to historie łatwe, ale z pewnością zapamiętacie tę wycieczkę na długo.