Wilczy Szaniec

Prywatna wycieczka do Wilczego Szańca, jednej z najważniejszych kwater Adolfa Hitlera, gdzie przywódca III Rzeszy spędził około 800 dni w latach 1941-44. Obowiązkowy punkt na mapie dla każdego pasjonata historii i II wojny światowej.

Wilczy Szaniec, to kompleks ogromnych i potężnych bunkrów, położony w przepięknej i malowniczej krainie, pełnej lasów i jezior. Mazury, to jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski, warto się tam udać nawet dla samych krajobrazów.

Tajny, schowany przed światem zespół kilkupiętrowych bunkrów był świadkiem najważniejszych momentów II wojny światowej. Stąd kierowano operacją Barbarossa, czyli atakiem na ZSRR, tutaj decydowano o budowie obozów zagłady, i właśnie tutaj dokonano nieudanego ataku na Hitlera w lipcu 1944, znanego jako operacja Valkyrie.
Chociaż, cały obszar został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Niemców w styczniu 1944, nadal to miejsce robi ogromne wrażenie. Gigantyczne betonowe bunkry rozsiane po dużym terenie pokazują rozmach i potęgę nazistowskich Niemiec. Oprócz Hitlera swoje bunkry mieli tu najważniejsi ludzie III Rzeszy: Goering, Bormann, Keitel, Jodl. Walory historyczne oraz przepiękna okolica sprawia, że Wilczy Szaniec jest atrakcją turystyczną odwiedzaną rocznie przez ćwierć miliona turystów z całego świata.

W drodze powrotnej odwiedzimy jedno z trzech miejsc, zgodnie z waszym wyborem: Mamerki (więcej bunkrów), średniowieczny zamek albo przepiękny barokowy kościół, zachwycający swoim wnętrzem.